To było jedno z najważniejszych wydarzeń Powstania Wielkopolskiego. 97 lat temu wczesnym rankiem kilkuset powstańców rozpoczęło na Ławicy atak zakończony zdobyciem ogromnej ilości sprzętu wojskowego, w tym 40 samolotów gotowych do lotów. Hołd bohaterom tamtych wydarzeń oddali uczestnicy uroczystości na terenie portu lotniczego.

Był 6. dzień stycznia 1919 roku. Powstańcy wielkopolscy zajęli już większą część Poznania i okolic. Ostatnim bastionem Niemców było lotnisko na terenie wsi Ławica. Wczesnym rankiem powstańcy pod dowództwem porucznika Andrzeja Kopy rozpoczęli atak.

Polacy oddali cztery strzały z armaty i nastąpił atak piechoty. Niemcy szybko się poddali. W ręce wielkopolskich powstańców trafiły ogromne ilości sprzętu wojskowego, samoloty bojowe, balony, bomby i amunicja. Sprzęt, który pozwolił obronić niepodległość Polski. W walkach zginął jeden powstaniec, a kilku zostało rannych.

Kilkuset bohaterom tamtych wydarzeń hołd złożono dziś na poznańskim lotnisku Ławica. Po zdobyciu lotniska wielkopolscy lotnicy przeprowadzili lot bombowy na lotnisko we Frankfurcie nad Odrą, zrzucając tam 36 bomb i zniechęcając wroga do odwetu. Na Ławicy powstała zaś stacja lotnicza, która odegrała ważną rolę w rozwoju polskiego lotnictwa.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 07.01.2016, GODZ. 18:00