Czy czeka nas inwazja kleszczy? Wszystko wskazuje na to, że w tym roku będzie ich dużo więcej niż zwykle. Zima była bardzo łagodna, co sprzyja przetrwaniu tych pajęczaków. Od początku roku wielkopolski Sanepid wykrył boreliozę już u 45 pacjentów. W zeszłym roku zachorowało na nią w naszym regionie prawie 400 osób, w całej Polsce aż trzynaście tysięcy.

Wyczuwają nasz zapach i ruch. Nie gryzą, ale wypijają krew. Przy okazji zarażają śmiertelnymi chorobami. Kleszcze są w parkach, lasach i wysokich trawach. Zazwyczaj są nie do zauważenia, problem pojawia się po kilku tygodniach. Konrad Nowak został ukąszony przez kleszcza ponad 15 lat temu. Nie wiedział, że zachorował na boreliozę. Leczenie było eksperymentem. Dopiero odpowiednie antybiotyki przyniosły skutek. W całej Wielkopolsce boreliozę w tym roku rozpoznano już u 45 osób.

Sanepid ostrzega- kleszczy może być więcej niż w ubiegłych latach. Wszystko przez łagodną zimę. Lekarze podkreślają, że nie każdy kleszcz wywołuje boreliozę czy kleszczowe zapalenie opon mózgowych, ale warto się badać, tym bardziej, że pierwsze objawy choroby mylone są z grypą. W zeszłym roku w Wielkopolsce boreliozę wykryto u ponad 380 osób. Efektem choroby mogą być zapalenia stawów, opon mózgowych i nerwów. U dwóch pacjentów stwierdzono kleszczowe zapalenie opon mózgowych.

Żeby zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez kleszcza warto pamiętać o odpowiednim ubraniu kiedy wybieramy się na przykład do lasu czyli o długich rękawach, spodniach i butach zakrywających stopy. Jeśli jednak znajdziemy na ciele kleszcza, powinniśmy usunąć go pensetą. Miejsce ukąszenia trzeba zdezynfekować, ale nie należy smarować tłustym masłem czy oliwą, bo to zwiększa ryzyko zakażenia. Wszystkie wskazówki szczegółowo na swojej stronie internetowej podał Sanepid.

W zeszłym roku w całej Polsce na boreliozę zachorowało ponad 13 tysięcy osób. Statystyki mówią same za siebie - w Wielkopolsce prawie 2-krotnie zwiększyła się liczba chorych na boreliozę. Nie każde ukąszenie oznacza chorobę, ale nie można tego bagatelizować. Zwłaszcza, że skutki możemy odczuwać przez całej życie.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 06.04.2016, GODZ. 17:30