Wstrząsająca opowieść o ogarniętej epidemią Afryce Zachodniej najlepszą polską książką podróżniczą. To werdykt jury Nagrody Bursztynowego Motyla. Nagroda jest wręczana od dwudziestu lat w Muzeum Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. W tym roku odebrał ją Tadeusz Biedzki - autor książki "W piekle eboli".

"To była najtrudniejsza wyprawa jaką z Wandą, moją żoną, odbyliśmy kiedykolwiek" - to pierwsze zdanie książki pt. "W piekle eboli". Tadeusz Biedzki wyruszył do Afryki Zachodniej w czasie, gdy śmiertelna epidemia osiągała tam apogeum. Przywiózł opowieści, które doceniła kapituła i zdobył Bursztynowego Motyla.

Tadeusz Biedzki i jego żona Wanda podróżowali między innymi przez Gwineę, Sierra Leone i Liberię. Dzięki jej fotografiom i jego opowieści można bliżej poznać mieszkańców Zachodniej Afryki i dostrzec szokujące momentami różnice kulturowe. Małżeństwo podróżników było przygotowane na niespodzianki, ale to co zastali na miejscu zaskakuje. Biedzcy uczestniczyli w ofierze animistów, słuchali opowieści o zabijaniu dzieci i robieniu z nich lekarstw, przedzierali się przez dżunglę i nielegalnie przekraczali granice. Nagroda Bursztynowego Motyla została wręczona dwudziesty pierwszy raz.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 30.05.2016, GODZ. 20:00