Kiedy wszyscy skupiają się na kibicowaniu polskim i wielkopolskim sportowcom w Rio de Janeiro, w tym samym czasie polska reprezentacja zdobyła złoty medal na mistrzostwach świata w Macedonii… dokładnie Mistrzostwach Świata Juniorów Modeli Swobodnie Latających. W polskiej kadrze jest 14-letni Błażej Stachowski ze Środy Wielkopolskiej.

Błażej od dziecka interesuje się lotnictwem. Od 2 lat sam tworzy modele szybowców i trenuje. Nigdy nie przypuszczał, że w tak młodym wieku zajdzie tak wysoko. 14-latek wywalczył z polską reprezentacją złoty medal na Mistrzostwach Świata Juniorów Modeli Swobodnie Latających w Macedonii. To pierwszy złoty medal dla Polski od 28 lat. Szybowce młodej polskiej kadry utrzymywały się w powietrzu najdłużej. Nasza drużyna wyprzedziła reprezentacje Niemiec i Rosji, które zazwyczaj zajmowały miejsce na najwyższym podium.

Błażej do kadry juniorów dostał się dzięki dobrym wynikom w zawodach lokalnych i krajowych. Jest między innymi wicemistrzem Polski w tej konkurencji. Wszystko zaczęło się od średzkiej modelarni. Tam chłopiec rozwinął skrzydła. Modelarnia działa od 1945 roku i do dziś przyciąga młodych miłośników samolotów. Przed Błażejem kolejny rok treningów i zdobywania punktów, które mają mu dać przepustkę do przyszłorocznych Mistrzostw Europy.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 09.08.2016, GODZ. 17:30