Sami w szkolnych grupach budowali różne urządzenia i pomoce naukowe. Sami przygotowywali pokazowe eksperymenty i sami przed publicznością na scenie je prezentowali. Na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu uczniowie szkół z całej Polski rywalizowali na siódmym festiwalu "Nauki Przyrodnicze na Scenie". Ci, którzy przez taki festiwal przeszli, często zostają naukowcami wiedząc, że nauki ścisłe mogą być fascynujące.

Na scenie gwiazdą była dziś nauka pokazywana przez młodzież. Zwykła rurka z papieru ulega wadze kubka. Jednak gdy inaczej rozłożyć siły? A gdy połączyć wiele rurek z papieru - wytrzymałość takiego krzesła zadziwia. Oto jak nauka może się przydać w praktyce. Nauczyciele wiedzą, że tylko tak można zainteresować i naprawdę czegoś nauczyć . Właśnie by zainteresować dzieci i młodzież naukami ścisłymi powstał ten festiwal. Często korzystamy choć tego nie rozumiemy - uczniowie mieli za zadanie pokazać jakie zjawiska fizyczne i chemiczne za tym stoją. Te najprostsze pokazy robili już uczniowie szkół podstawowych.

Dla niektórych nauka stała się już tak fajna, że sami potrafią zbudować skomplikowany układ do demonstrowania możliwości plazmy i na przykład używać jej jako głośnika czy pokazywać jak działa na nią pole magnetyczne, a to już wstęp do marzeń o poważnej nauce. Festiwal to także seminaria dla nauczycieli i wymiana pomysłów jak lepiej i atrakcyjniej uczyć przedmiotów ścisłych.

Dla uczniów festiwal to także rywalizacja. W Poznaniu prezentują się szkoły z całego kraju, a najlepsze ekipy będą reprezentować Polskę na europejskim poziomie festiwalu.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 16.09.2016, GODZ. 18:30