Nie zamykajmy się na uchodźców - apeluje Rada Społeczna przy Metropolicie Poznańskim i zachęca do wspierania akcji humanitarnych, pracy nad wolontariuszami, a także do powołania specjalnej instytucji migracyjnej. A wszystko to w związku z przypadającym 15 stycznia Światowym Dniem Uchodźców i Migrantów.

Dla wielu obcokrajowców nasz kraj jest drogą do innego życia. I nie chodzi tylko o migrantów, ale i uchodźców. Tylko w zeszłym roku w Wielkopolsce nowy etap życia chciało rozpocząć ponad 25 tysięcy obcokrajowców. Około 13 tysięcy, były to zezwolenia na pracę, większości osób, były to osoby z Ukrainy.

Pomóc obcokrajowcom chcą także samorządy. Poznań w zeszłym roku, w porozumieniu z rządem przyjął osiem rodzin z Ukrainy. Każda z nich ma swojego opiekuna. Uczą się języka, pracują i zaczynają życie w nowej ojczyźnie. Co ważne, już teraz miasto jest po wstępnych rozmowach z Ministerstwem Spraw Zagranicznych przygotowuje się do przyjęcia kolejnych rodzin.

Dla wielu początek życia poza granicami nie zawsze jest łatwy. Bywa i tak, że sami obcokrajowcy muszą mierzyć się z nieufnością, a niekiedy nawet niechęcią ze strony innych. Pierwsze kroki w nowej rzeczywistości bywają trudne. Bywały niestety też bardzo groźne przejawy niechęci do obcokrajowców. Chociażby pobicie w Poznaniu Syryjczyka. Niestety podobnych historii w ostatnim czasie jest wiele w całym kraju. To sytuacje, które nie powinny mieć miejsca. Mówią o tym przedstawiciele Rady Społecznej przy Metropolicie Poznańskim.

Mówiąc o migrantach i uchodźcach nie można zapominać, o tych, którzy uciekają przed wojną. Według różnych źródeł do Europy w zeszłym roku przez Morze Śródziemne dotarło ponad 300 tysięcy migrantów i uchodźców. Wielu tę ucieczkę przypłaciło życiem. Wspieranie akcji humanitarnych, przygotowanie wolontariuszy, a także powołanie specjalnej krajowej instytucji migracyjnej to tylko niektóre z postulatów, jakie w specjalnym oświadczeniu przedstawiła Rada Społeczna przy Metropolicie Poznańskim. Światowy Dzień Uchodźców i Migrantów przypada 15 stycznia.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 11.01.2017, GODZ. 21:30