Pierwsze przymiarki do wprowadzenia reformy oświaty i już poważne kłopoty. Bólu głowy samorządowcom i to w całej Wielkopolsce dostarczają projekty nowych sieci szkół. Także w Poznaniu, gdzie trwa gorąca dyskusja o nowych granicach obwodów szkolnych. Kuratorium zapewnia, że wszystko idzie godnie z planem - innego zdania są nauczyciele.

Gimnazjum nr 26 na osiedlu Czecha w Poznaniu. Tu szkolne życie zdaje się biec swoim normalnym torem. Jednak już wkrótce szkoła z dwujęzycznymi klasami hiszpańskimi i sławą jednego z najlepszych gimnazjów w mieście ma zniknąć. Powstanie nowa podstawówka. Na początek mają to być trzy szkoły w jednym budynku - czyli wygaszane gimnazjum nowa podstawówka i działające w zespole szkół Liceum Ogólnokształcące. W praktyce od września będą to 1 i 7 klasa podstawówki, dwie klasy gimnazjum i cztery nowego liceum.

Od logistyki nauczycieli bardziej niepokoi jednak nowa podstawa programowa, która odstaje ich zdaniem od nowoczesności. W czasie gdy nauczyciele przygotowują się do misji edukacji - system samego podziału uczniów jest negocjowany podczas spotkań na temat nowych granic obwodów. W samym tylko Poznaniu ma być utworzonych osiem nowych szkół podstawowych To powoduje protesty i dyskusje wśród społeczności szkolnych i osiedlowych.

Tak jest na przykład na Łazarzu gdzie na bazie likwidowanego gimnazjum powstaje nowa szkoła podstawowa nr 33. Plany nowych obwodów urzędnicy i miejscy radni konsultowali dziś na otwartym spotkaniu z wszystkimi środowiskami, a czasu na zakończenie tej pracy jest mało. Pod koniec marca upływa termin dla samorządów na ostateczne uchwalenie nowej sieci szkół, wcześniej muszą przedstawić kuratorium ich plany do zatwierdzenia.

Z kolei jeśli chodzi o podstawę programową to jest ona w fazie konsultacji. Jednak już w marcu ma się rozpocząć cykl szkoleń - najpierw metodyków z ośrodków doskonalenia nauczycieli, a potem samych nauczycieli i dyrektorów, który ma się zakończyć w czerwcu. Kuratorium zapewnia, że wdrażanie reformy oświaty idzie dobrze i wszystko będzie ustalone na czas.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 13.02.2017, GODZ. 18:30