Po dwie nominacje dla zespołu Kroki i Bartłomieja Nizioła, jedna dla Luxtorpedy, a na dodatek dwie w dziedzinie muzyki poważnej. To wielkopolskie akcenty tegorocznych nagród Fryderyk 2017. Właśnie ogłoszono nominacje do najważniejszych nagród polskiego przemysłu muzycznego.

Zespół Kroki nominowany został w kategorii „Fonograficzny debiut roku” i „Album roku – elektronika”. Luxtorpeda - w kategorii „Rockowy album roku”.

Ogromną niespodzianką jest nominacja dla płyty nagranej w bazylice na Świętej Górze w Gostyniu. Wykonawcami utworu „Missa ex D” są wprawdzie muzycy z Warszawy, ale wśród nich jest jeden wyjątek - to poznańska sopranistka Iwona Hossa. Na liście nominowanych za tę płytę znajduje się również Łukasz Kurzawski, który dokonał nagrania w bazylice na Świętej Górze.

Dwie nominacje zdobył absolwent poznańskiej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego i zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego z 1991 roku Bartłomiej Nizioł.  

Kolejnym poznańskim akcentem jest nominacja dla Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus za nagranie z koncertu w Auli Uniwersyteckiej, na którym orkiestra pod batutą Agnieszki Duczmal wspólnie z Ewą Podleś wykonała utwory Ryszarda Straussa, Józefa Haydna i Henry Purcella.