Dzięki niemu tysiące kibiców w całej Wielkopolsce co tydzień przeżywają ogromne emocje. Dzięki niemu w Poznaniu mecze rozgrywały takie piłkarskie potęgi jak Barcelona, Juventus czy Manchester City. 7 razy okazał się najlepszą drużyną w Polsce.

Historia Lecha Poznań, Kolejowego Klubu Sportowego zaczyna się dokładnie 95 lat temu w niedzielę 19 marca 1922 roku. Chociaż to data umowna właśnie wtedy poznańska lokomotywa rozpoczęła swoją podróż po torach piłkarskiego świata. W najwyższej lidze Lech zadebiutował w 1948 roku. Wtedy parę do gry drużynie dawał słynny tercet Anioła Białas Czapczyk. Setki bramek i tysiące kibiców dla których mecze Lecha były często jedyną odskocznią od szarej komunistycznej rzeczywistości. To było coś więcej niż sport.

Chociażby tak jak podczas słynnego wygranego 2:1 meczu Lecha z Gwardią Warszawa popieraną przez komunistycznego dygnitarza Mieczysława Moczara. Ten po porażce milicyjnej drużyny był zrozpaczony ale zwycięstwo Lecha okupione było wyrzeczeniami. W latach 70-tych pod wodzą Edmunda Białasa Lech przez trzy lata był niepokonany wygrywając 61 meczów z rzędu. Sukcesy sprawiły, że Lech ze starego stadionu na Dębcu przeniósł się na Bułgarską gdzie gra do dziś.

Lata osiemdziesiąte to geneza konfliktu między Lechem a Legią. Wtedy do wojska powołano piłkarską legendę Kolejorza Mirosława Okońskiego. By piłkarz wrócił do Poznania kibice zbierali pieniądze na jego wykup.

Lech zawsze walczył do końca tak jak w meczu przeciwko Austrii Wiedeń, gdzie bramki w ostatnich minutach strzelali Robert Lewandowski i Rafał Murawski. Pamiętne gole wpadały też w europejskich pucharach, kiedy Lech wysoko remisował z Juventusem Turyn czy ogrywał 3:1 Manchester City.

Warto wspomnieć też o spotkaniu w 1988 roku. Wyrównany mecz Lecha z Barceloną został zakończony rzutami karnymi. Zarówno wtedy jak i dziś Lech walczy o najwyższe trofea. 95 lat historii Lecha Poznań - to dla wielu Wielkopolan duma pokoleń, tradycja kibiców, oddanie piłkarzy oraz niezapomniane sportowe emocje.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 19.03.2017, GODZ. 18:30