23 miliony złotych na nowoczesne autobusy, węzły przesiadkowe, ścieżki i stojaki rowerowe. Tyle trzy wielkopolskie samorządy - Krotoszyn, Suchy Las i Dominowo - przeznaczą w najbliższym czasie na inwestycje w transport niskoemisyjny. Nie byłoby to możliwe bez dofinansowania, jakie gminy dostały z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego

Bożena Kasporowicz jest nauczycielką w gimnazjum w Suchym Lesie. Do pracy codziennie dojeżdża komunikacją gminną. Suchy Las przygotowuje się do budowy dużego węzła komunikacyjnego w Złotnikach, który połączy linię kolejową Poznań - Pila z komunikacją gminną, a także transportem indywidualnym. Inwestycja nie byłaby możliwa bez dofinansowania z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Umowy z Suchym Lasem, ale także z Krotoszynem i Dominowem podpisał dziś marszałek województwa wielkopolskiego.

Łączna kwota inwestycji to ponad 23 miliony złotych. Dofinansowanie z unijnego programu to ponad 17 milionów złotych. Suchy Las w węzeł przesiadkowy zainwestuje ponad 9,5 miliona złotych. Dofinansowanie to ponad 7 milionów. Dominowo na swój projekt wyda prawie 3,5 miliona, dofinansowanie to 2,5 miliona złotych. Najwięcej wyda Krotoszyn. Za ponad 10 milionów złotych kupi między innymi 7 autobusów niskoemisyjnych. Te które dziś wożą pasażerów są już wyeksploatowane.

W projekcie może uczestniczyć każda gmina, nawet ta najmniejsza. Udowadnia to 3-tysięczne Dominowo, które kupi 2 nowe autobusy. Do tej pory w ramach konkursów transportowo - komunikacyjnych, związanych z niską emisją samorząd rozdzielił 275 milionów złotych.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 20.03.2017, GODZ. 18:30