Półtora miliona złotych na domy samopomocy dla niepełnosprawnych intelektualnie. Taką kwotę przekazał dziś wojewoda wielkopolski samorządowcom z powiatów złotowskiego i szamotulskiego. Nowe placówki powstaną w Pniewach i Sypniewie. Znajdzie się w nich miejsce dla blisko pięćdziesiąt osób.

Środowiskowy Dom Samopomocy Iskra w Poznaniu to jeden z wielu takich domów, w których chorzy psychicznie i niepełnosprawni intelektualnie uczą się, jak samemu radzić sobie w życiu. W Wielkopolsce jest prawie siedemdziesiąt środowiskowych domów samopomocy. Są jednak miejsca, w których nie ma ani jednej takiej placówki.

Takimi białymi plamami na mapie województwa jest siedem powiatów w północnej części Wielkopolski. To łącznie ponad półtora miliona złotych. Dzięki tej dotacji powstaną dwa kolejne środowiskowe domy samopomocy: w Pniewach w powiecie szamotulskim i w Sypniewie w powiecie złotowskim. Znajdzie się w nich miejsce dla prawie pięćdziesięciorga pensjonariuszy.

Pierwsi pensjonariusze mają zamieszkać w nowych domach jeszcze w tym roku. Wiadomo jednak, że nie wystarczy w nich miejsca dla wszystkich potrzebujących. Wiadomo jednak, że w Wielkopolsce powstawać będą kolejne środowiskowe domy samopomocy. Jeszcze w tym roku ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej przekaże dwadzieścia milionów złotych na utworzenie nowych placówek. W Wielkopolsce ze środowiskowych domów samopomocy korzysta prawie dwa i pół tysiąca osób.