Tłumy wiernych wzięły dziś udział w koronacji wizerunku Matki Boskiej Bukowskiej Literackiej. Uroczystościom w podpoznańskim Buku przewodniczył metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki, a list do ich uczestników skierował papież Franciszek. Czym jest koronacja obrazu i jakie ma znaczenie dla wiernych ?

Metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki nałożył korony na obraz Matki Bożej Bukowskiej Literackiej. Akt koronacji wizerunku jest przejawem szczególnej czci i najwyższego kultu Maryi. Uroczysta koronacja odbyła się na stadionie miejskim w Buku. We mszy, nabożeństwie i poprzedzającej je procesji uczestniczyli wierni z całej Wielkopolski. Homilię wygłosił kardynał Zenon Grocholewski. Korony, które ozdobiły cudowny obraz, pobłogosławił na Jasnej Górze papież Franciszek w trakcie ubiegłorocznej pielgrzymki do Polski. Dziś w Buku odczytano jego list.

Uroczystość koronacji miała się odbyć już kilkadziesiąt lat temu. Plany pokrzyżowała jednak druga wojna światowa. Niemieckie oddziały spaliły kościół , a wraz z nim obraz Matki Bożej Bukowskiej Literackiej. Wizerunek został jednak natychmiast odtworzony. Dokładna data powstania obrazu jest nieznana. Początki kultu Maryi w Buku sięgają XV wieku. Wizerunek do dziś słynie z nadprzyrodzonego charakteru, przejawiającego się w łaskach i nawróceniach. Na co dzień obraz znajduje się w głównym ołtarzu Sanktuarium świętego Stanisława i Męczennika w Buku. Matka Boża Bukowska zyskała przydomek Literacka ze względu na księgę, trzymaną przez Dzieciątko Jezus. Wizerunkiem Maryi przez lata opiekowało się też Bractwo Literackie.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 10.09.2017, GODZ. 18:30