Miasto wyda milion złotych na dokończenie jednego przejścia dla pieszych, na Moście Dworcowym w Poznaniu. Za dwa miesiące pasażerowie idący na dworzec PKP mają mieć łatwiej, trudniej - będą mieć jednak kierowcy, którzy zatrzymają się na pięciu sygnalizacjach świetlnych. Nowe pasy to nie jedyne zmiany na drogowej mapie Poznania.

To będzie najdroższe przejście dla pieszych w Poznaniu. W przeliczeniu, na każdy metr pasów na Moście Dworcowym miasto wyda... kilkanaście tysięcy złotych. W sumie - malowanie zebry, nieznaczne podniesienie nawierzchni i budowa ścieżki rowerowej - pochłonie milion złotych. Czas na staniu w korkach mogą stracić kierowcy, którzy na kilkuset metrowym odcinku będą musieli zatrzymywać się na pięciu różnych sygnalizacjach; zyskają za to piesi, którzy łatwiej przejdą na dworzec PKP.

Dlatego prezydent Poznania o malowaniu pasów mówił jeszcze w kampanii wyborczej. Obietnicę niewielkiej inwestycji udało się spełnić, ale dopiero po trzech latach. Budowa przejścia potrwa dwa miesiące, czyli dokładnie tyle... ile gruntowna przebudowa torowiska na ulicy Dąbrowskiego.

W poniedziałek zacznie się tu wymiana betonowych płyt na asfalt, układnie nowych szyn i wymiana słupów trakcyjnych. W trakcie prac przejazd tą częścią Jeżyc będzie jednak znacznie trudniejszy. Objazdami pojadą cztery linie komunikacji miejskiej. Dzienne tramwaje i nocne autobusy ominą remontowany odcinek przez ulicę Kraszewskiego. Większe problemy czekają kierowców. Ulicą Dąbrowskiego będzie można przejechać wyłącznie w stronę Ogrodów. W przeciwnym kierunku objazdy wytyczono przez ulice Kościelną i Poznańską.

Od piątku trudniej będzie też przejechać wokół Starego Rynku. Na części ulic pojawiły się już zakazy wjazdu. Znaki stanęły między innymi na ulicach: Paderewskiego, Koziej i Gołębiej. Ograniczenie wjazdu do ścisłego śródmieścia oznacza, że w okolice Starego Rynku wjadą jedynie służby oraz mieszkańcy, którzy mogą zgłaszać się do drogowców żeby wyrobić specjalne identyfikatory. Za to dojazd do centrum zdaniem drogowców powinien być mniej uciążliwy dzięki parkingowi buforowemu, który od kilkunastu dni działa na Chwaliszewie.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 12.09.2017, GODZ. 18:30