Ponad 13 milionów złotych na przebudowę dróg w Wielkopolsce. Wojewoda Zbigniew Hoffman podpisał dziś umowy, na inwestycje, które sfinansowane zostaną z rządowego programu rozwoju infrastruktury. Będą nowe drogi i rozbudowy istniejących, równocześnie po latach zapowiedzi pojawia się szansa na przebudowę krajowej jedenastki.

Padający deszcz nie zwalnia tempa przebudowy kolejnych dróg w Wielkopolsce. Tak jak tu, w podpoznańskich Plewiskach, gdzie drogowcy kończą układanie nowej nawierzchni. Za trzy tygodnie kierowcy przejadą tędy szybciej i przede wszystkim - bezpieczniej. Gruntowna przebudowa ulicy prawdopodobnie by nie ruszyła, gdyby nie dofinansowanie z rządowego programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej. Do końca roku na remonty w całym regionie trafi w sumie 65 milionów złotych z tego programu.

Dziś - w Urzędzie Wojewódzkim - podpisano kolejne umowy na kolejne inwestycje za ponad trzynaście milionów złotych. Dzięki dotacjom nowe drogi pojawią się między innymi w powiatach kościańskim, pleszewskim i krotoszyńskim. Pieniądze pozwolą też na wybudowanie łącznicy we Wrześni i rozbudowę krajowej piątki w okolicy Słonina. W najbliższym czasie - w całej Wielkopolsce - rządowe wsparcie ma pomóc w sumie w przebudowie kilkudziesięciu dróg. Oprócz lokalnych inwestycji, przyśpieszają też przebudowy kluczowych odcinków polskich dróg w Wielkopolsce, takich jak chociażby krajowa jedenastka.

Kilka miesięcy temu na tym proteście w okolicach Piły politycy opozycji zarzucali obecnemu rządowi, że remont S11 stoi w miejscu, choć ci sami politycy PO i PSL przez lata nie zrobili nic, by przyśpieszyć tę inwestycję. Tymczasem właśnie teraz ministerstwo infrastruktury przekazało 20 milionów złotych na przygotowanie dokumentacji do przebudowy jedenastki. Po przebudowie cała trasa z Poznania do Szczecinka ma wyglądać tak, jak obecna zachodnia obwodnica Poznania.

W pierwszej kolejności gotowy ma być odcinek z Poznania do Obornik. Równocześnie powstanie też obwodnica tego miasta. Budowa nowych odcinków jedenastki ma zacząć się za cztery lata. Na razie nie wiadomo, ile dokładnie będzie kosztować ta inwestycja.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 25.09.2017, GODZ. 18:30