Pochodzący z Poznania arcybiskup Marek Jęraszewski otrzymał dziś w Katedrze Wawelskiej paliusz. Symbol więzi metropolity krakowskiego z papieżem nałożył arcybiskupowi nuncjusz apostolski, arcybiskup Salvatore Penacchio. W uroczystości uczestniczył między innymi prezydent Andrzej Duda i premier Beta Szydło.

Wstęga z owczej wełny z czarnymi haftowanymi krzyżami do niedawna była nakładana przez papieży. Dopiero papież Franciszek zdecydował, że może to zrobić w jego imieniu nuncjusz apostolski. Większość swojej homilii arcybiskup Marek Jędraszewski poświęcił jednemu ze swoich poprzedników - świętemu Janowi Pawłowi II, który był metropolitą krakowskim w latach 70-tych. Arcybiskup mówił też o zobowiązaniu, jakim jest dla niego paliusz.

Arcybiskup Marek Jędrasewski urodził się w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk arcybiskupa Antoniego Baraniaka. Był między innymi prefektem arcybiskupiego seminarium duchownego, redaktorem naczelnym przewodnika katolickiego. W 1997 roku papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej. Pod koniec 2016 roku papież Franciszek mianował go metropolitą krakowskim.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 22.10.2017, GODZ. 18:30