To już pewne. Za dwa lata w Poznaniu powstanie Centrum Szyfrów Enigma, czyli muzeum poświęcone poznańskim kryptologom, którzy łamiąc kod niemieckiej maszyny szyfrującej przyspieszyli upadek Hitlera. Dziś w stolicy Wielkopolski władze województwa i miasta podpisały umowę na dofinansowanie budowy centrum.

Enigma czyli niemiecka maszyna szyfrująca używana w trakcie II wojny światowej -jak działała można się dowiedzieć w szyfro - kontenerze stojącym przez poznańskim Zamkiem. Pojęcie Enigma w powszechnej świadomości funkcjonuje, gorzej z nazwiskami tych, którzy złamali jej szyfr. To trzej poznańscy kryptolodzy, Henryk Zygalski, Jerzy Różycki i Marian Rajewski. Nieznani dziś, niedoceniani w przeszłości.

Aby uczcić wyczyn poznańskiej trójki matematyków już za 2 lata w dawnym Collegium Historicum przy ulicy święty Marcin powstanie Centrum Szyfrów Enigma. Dokładnie w tym samym miejscu do wybuchu drugiej wojny światowej zlokalizowana była filia Biura Szyfrów Sztabu Głównego Wojska Polskiego, w której pracowali genialni matematycy. Złamanie kodu Enigmy bezpośrednio przyczyniło się do klęski III Rzeszy, a tym samym do skrócenia II wojny światowej Adaptacja budynku i stworzenie ekspozycji kosztować będzie 15 milionów złotych. Prace rozpoczną się wiosną przyszłego roku. Wykona je ta sama firma, która zaprojektowała Muzeum Drugiej Wojny Światowej w Gdańsku. Muzeum będzie można zwiedzać od 2019 roku.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 13.11.2017, GODZ. 18:30