Związany z Poznaniem - obecny ambasador RP w Niemczech - profesor Przyłębski czuje się pomówiony i zniesławiony kolejnym artykułem Gazety Wyborczej. Mimo, że IPN oficjalnie oczyścił profesora Przyłębskiego ze wszystkich podejrzeń dotyczących współpracy z służbami - gazeta opisuje rzekomo to nowe wątki na ten temat. Czy to polityczna gra? O zdanie w tej sprawie zapytaliśmy dziś wicepremiera Jarosława Gowina.

Instytut Pamięci Narodowej już dawno oczyścił obecnego ambasadora RP w Berlinie profesora Andrzeja Przyłębskiego z jakichkolwiek podejrzeń - mówiąc jasno - ,że ten nigdy nie rozpoczął współpracy ze służbami PRL. Jego teczka była pusta. Ale dziś Gazeta Wyborcza w swoim kolejnym artykule - wydaje się, że chciała i tak zdeprecjonować osobę ambasadora.

Tym razem autor tekstu gazety twierdzi, że rzekomo dotarł do szokujących informacji jakoby, ktoś z bliskich profesora Przyłębskiego - lata temu miał brać udział w werbowaniu go do służb. Tyle tylko, że żadnych konkretnych dowodów na jakąkolwiek współpracę z kimkolwiek nigdy nie przedstawiono. Głos w sprawie zabiera sam ambasador RP w Niemczech profesor Andrzej Przyłebski. Ten artykuł to prawdopodobnie część większej politycznej gry.

Ambasador dla wielu środowisk w Niemczech jest niewygodny. Głośno mówi o reparacjach wojennych, walczy o prawdę historyczną oraz nie godzi się na przekłamania niemieckich mediów w Polskich sprawach. Żoną obecnego ambasadora RP w Niemczech jest prezes Trybunału Konstytucyjnego sędzia Julia Przyłebska. Redaktor naczelny Wyborczej Adam Michnik nie raz uczestniczył w antyrządowych protestach. Opozycja, którą popiera - nie raz na ulicy nawoływała do obalenia polskiego rządu.

Eksperci dodają kiedy jawnie staje się po jednej ze stron sceny politycznej trudno zachować obiektywizm - szczególnie w takich tematach . Paradoksem jest fakt , że przeciwnik lustracji Adam Michnik- teraz sam chce dokonywać jej na łamach swojej gazety. Część publicystów i dziennikarzy dodaje - szkoda, że przez polityczną grę - Gazeta Wyborcza z kapitałem społecznym solidarności lat 80-tych ma już co raz mniej wspólnego.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 20.11.2017, GODZ. 18:30