Prawo i Sprawiedliwość odejdzie od planów wprowadzenia zasady dwukadencyjności w samorządach. Taką zaskakującą deklarację złożył na naszej antenie wicepremier Jarosław Gowin. Zaskakującą, bo jeszcze kilka dni temu wydawało się, że będzie to najważniejsza zmiana, jaką PiS szykuje w wyborach do samorządów. Tą i pozostałymi propozycjami jutro zajmą się posłowie.

Nie będzie limitu kadencji dla wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast, poinformował na naszej antenie wicepremier Jarosław Gowin. Zjednoczona Prawica przed nadchodzącymi wyborami samorządowymi mówi jednym głosem - trzeba uzdrowić Państwową Komisje Wyborczą.

Prawo i Sprawiedliwość proponuje żeby, podczas wyborów pracowały dwie komisje. Jedna wydawała by karty do głosowania, druga liczyła by głosy. Na każdym etapie prace mogli by obserwować mężowie zaufania. Dzięki zainstalowanym kamerom transmisja z lokalu wyborczego na żywo była - by dostępna w internecie. Kamery i przezroczyste urny to kolejny pomysł Prawa i Sprawiedliwości - ważny dla transparentności wyborów. Ma nie być już takich sytuacji jak ta - kiedy funkcje urny pełnił kosz na śmieci.

W wyborach do rad gmin zamiast jednomandatowych okręgów wyborczych ma obowiązywać ordynacja większościowa. Tym samym w jednym okręgu wyborczym będzie można wybrać od 3 do 7 radnych, a nie jak dotychczas jednego. Prawo i Sprawiedliwość swój projekt zmian w wyborach samorządowych złożyło w Sejmie 10 listopada. Nad całym projektem posłowie będą dyskutować od jutra.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 21.11.2017, GODZ. 18:30