Dyskryminacja w Poznaniu. Radni Platformy Obywatelskiej i Zjednoczonej Lewicy zdecydowali, że w przyszłym roku patronami ulic będą tylko kobiety. Miejska opozycja pół żartem pół serio mówi o „seksmisji” i pyta o dyskryminację mężczyzn, bo wybierając patronów ulic ze względu na płeć, a nie osiągnięcia, Poznań dochodzi do absurdu.

Kobieca rewolucja na ulicach w Poznaniu- od przyszłego roku na tablice mają trafiać kobiety. I w zasadzie... tylko kobiety. O tym na sesji zdecydowali miejscy radni - wśród nich i kobiety i mężczyźni. Zupełnie na serio o parytetach na ulicach mówią już za to miejskie radne z lewicy. Wskazują, że na kilkaset nazw upamiętniających postacie historyczne w Poznaniu, średnio tylko co dziesiątej patronuje kobieta. Impulsem do zmiany ma być zaczynający się w styczniu Rok Kobiet, choć równocześnie w przyszłym roku przypadają też setne rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości i wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Będa też obchody ustanowienia pierwszego polskiego biskupstwa. Wśród propozycji na patronki ulic są między innymi bliska przyjaciółka papieża świętego Jana Pawła II, lekarka Wanda Błeńska, pisarka Maria Dąbrowska czy noblistka Wisława Szymborska.

Mimo, ze wstępne kandydatury kobiet nie budzą kontrowersji, kulturoznawcy i tak mówią o pomyleniu z poplątaniem, bo o wyborze patrona ulicy powinny decydować zasługi konkretnej osoby, a nie płeć. Nie bez znaczenia zostaje takze sama procedura nazywania ulic. Przyjęta przez radnych uchwała jest wyłącznie stanowiskiem, którego miasto - formalnie - wcale nie musi brać pod uwagę. Tym bardziej, że każda propozycja jeszcze przed przyjęciem musi zyskać pozytywną opinię miejskich i osiedlowych radnych. Już teraz wiadomo, że wbrew pomysłowi upamiętniania kobiet pojawiło się zielone światło dla zmiany ulicy Roosevelta na ulicę Reagana, choć nawet taka zmiana nie wszystkim się podoba. Kobiece patronki w dowodach mieszać nie powinny, bo nowe nazwy mają pojawiać się w miejscach, gdzie ulice dopiero powstaną.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 22.11.2017, GODZ. 18:30