Nowa metoda usuwania nowotworu piersi. Lekarze z Gniezna jako pierwsi w Polsce i jedni z pierwszych na świecie punktowo wycięli raka u 64-letniej kobiety. Opracowana w Holandii metoda może być rewolucją w leczeniu nowotworów, które kobiet dotykają najczęściej.

Dla pacjentki to szansa na drugie życie. Zamiast długotrwałej i wycieńczającej organizm chemioterapii, lekarze ze szpitala w Gnieźnie kilkoma chirurgicznymi cięciami usunęli jej dziś raka piersi, nie naruszając przy tym żadnych zdrowych tkanek. Taką punktową metodę usuwania raka w Polsce zastosowano po raz pierwszy. Wcześniej takie operacje przeprowadzali tylko chirurdzy z Holandii. Dokładna lokalizacja nowotworu jest możliwa dzięki wykorzystaniu znaczników magnetycznych, które wprowadza się do organizmu na kilka chwil przed operacją. Znaczniki - z precyzją do kilku milimetrów - wskazują miejsce rozwoju komórek rakowych. Lekarze nie muszą więc usuwać pacjentkom całego organu, a jedynie chore tkanki.

Innowacyjna metoda pomaga przede wszystkim w przypadku niewielkich nowotworów, których nie da się wykryć przed dotyk. W gnieźnieńskim szpitalu w najbliższym czasie takie operacje przejdzie 9 kobiet, ale placówka chce robić takie operacje regularnie. To o tyle ważne, że rak piersi jest najczęstszym nowotworem dotykającym kobiety. Co roku diagnozę - nowotwór - słyszy średnio ponad półtora tysiąca mieszkanek Wielkopolski. Ponad połowie udaje się wygrać z chorobą. Od kilkudziesięciu lat w Wielkopolsce liczba zgonów, których przyczyną są właśnie różne odmiany nowotworów, drastycznie rośnie. Lekarze nie mają wątpliwości, że jedną z najważniejszych przyczyn jest zły tryb życia.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 30.11.2017, GODZ. 18:30