Najnowocześniejszy blok energetyczny w Polsce oficjalnie uruchomiono dziś w elektrowni Kozienice. To inwestycja niezwykle ważna z perspektywy bezpieczeństwa energetycznego kraju, ale równie ważna dla poznańskiej Grupy Enea, która jest inwestorem bloku.

To najnowocześniejszy blok energetyczny w Polsce. Choć uruchomiony już we wrześniu, to oficjalnie dziś oddano go do użytku. Jego moc to 1075 megawatów i jest rekordowa w historii polskiej energetyki. B11 bo taka jest nazwa technologiczna nowego bloku zasilany jest węglem kamiennym. Mimo to jego konstrukcja wyprzedza rygorystyczne normy środowiskowe, które mają zacząć obowiązywać dopiero za kilka lat.

Oddany dziś do użytku blok energetyczny to stabilizacja bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Ale inwestor - poznańska grupa Enea - już myśli o kolejnej, pionierskiej inwestycji. Instalację budowano 5 lat, inwestycja pochłonęła ponad 6 miliardów. W szczytowym momencie na placu budowy pracowało 3200 osób. Sprawność nowego bloku wynosi ponad 45 procent i jest najwyższą na świecie dla tego typu bloków.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 19.12.2017, GODZ. 18:30