Mimo, że pierwsze osoby już zameldowały się na ulicy porucznik Janiny Lewandowskiej w Poznaniu - radni Platformy Obywatelskiej i Zjednoczonej Lewicy nie dają za wygraną i chcą powrotu do poprzedniej nazwy czyli 23 lutego. Wczoraj podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta zdecydowali o zaskarżeniu zarządzenia wojewody, który w związku z ustawą dekomunizacyjną zmienił nazwę ulicy. Pytanie jednak co z jej mieszkańcami?

Choć na tabliczkach widnieje jeszcze 23 lutego to od końca grudnia, zgodnie z zarządzeniem wojewody wielkopolskiego, jest to już ulica porucznik Janiny Lewandowskiej. Pod takim właśnie adresem od 2 tygodni meldowani są nowi mieszkańcy… Porucznik Janina Lewandowska została nowym patronem ulicy w związku z ustawą dekomunizacyjną. Zarządzenie zastępcze wojewoda w tej sprawie podpisał 13 grudnia. Teraz tę zmianę postanowili podważyć poznańscy radni Platformy Obywatelskiej i Zjednoczonej Lewicy. Na specjalnie zwołanej nadzwyczajnej sesji rady przyjęli uchwałę o skierowaniu zarządzenia wojewody do sądu administracyjnego. Warto zaznaczyć, że choć w związku z ustawą dekomunizacyjną zmieniają się nazwy ulic, to mieszkańcy budynków przy nich położonych nie muszą zmieniać dokumentów.

Ustawa dekomunizacyjna w swoim założeniu ma wymiar symboliczny - jej celem jest usunięcie pozostałości komunistycznego reżimu, który przez dekady ciemiężył Polskę i Polaków. W przypadku ulicy 23 lutego pojawiły się jednak różne zdania. Dla radnych Platformy Obywatelskiej ta data upamiętnia wyzwolenie Poznania. Z taką argumentacją nie zgadzają się radni Prawa i Sprawiedliwości, a także Poznańskiego Ruchu Obywatelskiego. Dla nich historyczne materiały, a dokładniej protokół z nadzwyczajnej sesji Miejskiej Rady Narodowej z 1946 roku, na której nadano nadano ulicy nazwę 23 lutego, mówi sam za siebie. Momentami bardzo emocjonalna sesja trwała ponad 3 godziny. Swoje oburzenie wobec stanowiska radnych PO i lewicy na sesji wyrażało kilkanaście osób.

Porucznik Janina Antonina Lewandowska to córka generała Józefa Dwobora-Muśnickiego, była żołnierzem Wojska Polskiego, jedną z nielicznych kobiet pilotów w tamtych czasów i jedyną kobietą zabitą przez sowietów w Katyniu.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 10.01.2017, GODZ. 18:30