Bardzo dobra informacja dla kierowców. Po latach oczekiwania budowa drogi ekspresowej S11 w Wielkopolsce zaczyna nabierać rozpędu. Dziś podpisano umowy na wykonanie opracowań projektowych dla dwóch jej odcinków liczących łącznie 150 kilometrów. Co to oznacza w praktyce i kiedy drogą pojadą kierowcy?

Wygoda, czas i bezpieczeństwo to zalety dróg ekspresowych. Tych ciągle jest jak na lekarstwo. Wreszcie jednak pojawiło się światełko w tunelu. Po latach oczekiwań - rozpędu, choć powoli, nabiera rozbudowa drogi ekspresowej S11. Dzisiaj podpisano umowy na opracowanie projektowe jej dwóch wielkopolskich odcinków z Ujścia do Obornik i z Kórnika do Ostrowa Wielkopolskiego. Podpisane umowy dotyczą 2 odcinków o łącznej długości około 150 kilometrów. Za każdy z nich odpowiedzialna jest inna firma, ich specjaliści mają 50 miesięcy na opracowanie 3 wariantów przebiegu ekspresówki. Pracować nad tym będą nie tylko projektanci drogowi. Przygotowanie opracowania projektowego nie oznacza jednak samego projektowania.

Do wbicia pierwszej łopaty tak naprawdę jeszcze daleka droga. Później rozpocznie się kolejny etap prac projektowych, a następnie komisja oceny przedsięwzięć inwestycyjnych wybierze preferowany wariant. Przed rozpoczęciem prac potrzebna będzie jeszcze decyzja środowiskowa. Wielkopolski odcinek S11ma mieć prawie 300 kilometrów. W tej chwili gotowe są pojedyncze odcinki, a na najdłuższy liczący 67 kilometrów składa się zachodnia obwodnica Poznania, fragment autostrady A2 i odcinek do Kórnika. Gotowe są także licząca 13 kilometrów obwodnica Jarocina i 19 kilometrów Ostrowa Wielkopolskiego, prace trwają na obwodnicy Kępna. Droga ekspresowa S11 ma połączyć Pomorze ze Śląskiem. Przebiegać będzie przez 4 województwa: zachodniopomorskie, wielkopolskie, opolskie i śląskie. Jest jedną z najważniejszych zaplanowanych inwestycji drogowych w kraju. W najbliższym czasie zostaną podpisane umowy także na kolejne 2 wielkopolskie odcinki: Poznań- Oborniki z obwodnicą Obornik oraz Szczecinek - Piła.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 17.01.2017, GODZ. 18:30