Nowatorskie badania poznańskich naukowców mają być kołem zamachowym polskiej gospodarki. Badacze z Instytutu Włókien Naturalnych pracują nad przywróceniem upraw lnu i konopi na szeroką skalę. Efekty badań sprawdzali dziś posłowie podczas wyjazdowej sejmowej komisji rolnictwa.

Poznańscy naukowcy z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich pracują właśnie nad przywróceniem na szeroką skalę upraw lnu i konopi. Badacze krzyżują nasiona i odmiany sadzonek, a do niektórych wszczepiają także nowe geny - dzięki temu rośliny mają być bardziej odporne i wydawać więcej plonów. Nowatorskie badania umożliwią produkcję ekologicznych i niezwykle wytrzymałych tkanin oraz specjalnego włókna, wykorzystywanego między innymi do budowy samolotów.

Ale nie tylko. Po dopuszczeniu do użytku marihuany stosowanej w celach leczniczych, to właśnie polskie sadzonki konopi mają zastąpić specyfiki, sprowadzane teraz zza granicy. A już teraz poznański instytut dostarcza nasiona konopi wielkopolskim rolnikom, którzy obsadzają nimi 150 hektarów pól. Prace nad zwiększeniem tych zasiewów nie byłyby możliwe, gdyby nie 14 milionów złotych dotacji, które instytut dostał z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Z optymizmem - na badania naukowców - patrzą też posłowie z sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi, którzy razem z wielkopolskimi parlamentarzystami przyglądali się dziś pierwszym efektom pracy instytutu. Tym bardziej, że - zdaniem posłów - wprowadzenie na rynek nowatorskich produktów zwiększy zatrudnienie w rolnictwie, przemyśle i transporcie. Wkrótce Instytut ma dostać kolejną rządową dotację, która zapewni finansowanie dalszych badań w najbliższych kilku latach.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 19.01.2018, GODZ. 18:30