Największa w tej części Europy wystawa budowlana, czyli targi BUDMA, rozpoczęte w Poznaniu. Prawie 1000 wystawców z 26 krajów świata prezentuje wszystko co największe, najlepsze i najnowocześniejsze w budownictwie. Branży, która w Polsce, przeżywa najlepszy okres od dekady.

Chyba nie ma lepszej okazji by rozmawiać o kondycji polskiej branży budowlanej i to w obecności dwóch ministrów od kluczowych resortów od infrastruktury i budownictwa niż Budma. Wystawcy mówią wprost, takiej koniunktury jaka jest obecnie, nie pamiętają. Obaj podkreślali, że dowodem tego ma być rekordowa liczba wydanych w zeszłym roku pozwoleń na budowę.

Ministrowie przyjechali do Poznania by podkreślić, że budownictwo to jeden z filarów naszej gospodarki, to 10% PKB. A ma być jeszcze lepiej, bo szykowane są już kolejne duże inwestycje. To ożywienie już widać na targach Budma. W tym roku pojawili się nawet Chińczycy. Ten rok jest najlepszy na Budmie od dekady, na dowód liczby. Przyjechało blisko 1000 wystawców z 26 państw, ekspozycja jest na powierzchni 30 000 m kw. Organizatorzy oczekują 45 000 odwiedzających głównie fachowców.

Jest co oglądać, bo Budma to tradycyjnie pokazy i zawody. Między innymi mistrzostwa polski młodych dekarzy. Profesjonalistów do 26 lat, którzy świadomie wybrali fach w ręku. I to pokazuje jak dobra jest sytuacja w branży budowlanej. Pracy jest tak dużo, że brakuje rąk do pracy. Dlatego fachowcy - przy okazji Budmy - chcą zachęcać młodych by postawili na konkretny zawód. Budma to także opcja dla tych, którzy się budują i sprawdzają nowości.

To co kiedyś było abstrakcją z filmów science fiction- teraz jest faktem. Trzeba się zatem oswoić z myślą, że tym co sie dzieje w naszym domu już niedługo będziemy sterować przez telefon komórkowy. Dziś dom to nie tylko cztery ściany, dach i instalacja grzewcza, to też szereg udogodnień, które sprawią, że budynek będzie bardziej ekologiczny i ekonomiczny. Co przełoży się na rachunki. Budma potrwa do 2 lutego.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 30.01.2018, GODZ. 18:30