Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz- mówią kapłani podczas posypywania głów wiernych popiołem. Ma to być symbol pokuty i wewnętrznego nawrócenia. Dziś w kościele katolickim obchodzona jest Środa Popielcowa, która rozpoczyna okres 40-dniowego Wielkiego Postu.

Wielki Post rozpoczyna się dziś w Środę Popielcową. Wierni gromadzą się w kościele, gdzie na znak pokuty kapłan posypuje ich głowy popiołem z palm poświęconych w Niedzielę Palmową minionego roku. Tak symbolicznie rozpoczynają czas zmian w swoim życiu. W Popielec obowiązuje ścisły post jakościowy i ilościowy i być może dlatego wielu katolików kościelne nawoływanie do zmian siebie najczęściej sprowadza do wyrzeczeń. Także zdaniem naukowców Wielki Post może być dobrą okazją, i to nie tylko dla osób wierzących, do rozpoczęcia praca nad sobą samym. Ale to nie wyrzeczenia w poście są najważniejsze - przekonują hierarchowie.

By jednak tej radości doświadczyć w Wielkim Poście można uczestniczyć w nabożeństwach pasyjnych, choćby takich jak Gorzkie Żale czy popularnej zwłaszcza w ostatnich latach ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Takie nabożeństwa organizowane będą również w tym roku. Jej uczestnicy pokonują kilkadziesiąt kilometrów w ciszy rozważając stacje Drogi Krzyżowej. Organizowana przez archidiecezję najbliższa Droga Krzyżowa ulicami Poznania odbędzie się już jutro po mszy świętej sprawowanej w poznańskiej Farze o godzinie 18:00. Na zakończenie Drogi Krzyżowej na placu Mickiewicza katechezę wygłosi arcybiskup Stanisław Gądecki.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 14.02.2017, GODZ. 18:30