Solaria tylko dla dorosłych. Od piątku obowiązują nowe przepisy, które zakazują osobom niepełnoletnim korzystania z opalania promieniami UV. Rząd chce w ten sposób walczyć z rosnącą liczbą nowotworów skóry, do których solaria - według Międzynarodowej Agencji Badania Raka - znacznie się przyczyniają.

Nawet w środku zimy w takich miejscach - temperatura nie spada. Jednak nie każdy może tu już poczuć ciepło i nabrać opalenizny. Zgodnie z nowymi przepisami dzieci i młodzież do 18-stego roku życia nie mogą korzystać z solarium. W życie weszły właśnie nowe przepisy, o których wprowadzenie zabiegał prezydent Polski i liczne organizacje społeczne.

Bo nawet sporadyczne korzystanie ze sztucznego promieniowania zwiększa ryzyko zachorowania na raka i może prowadzić do poważnych chorób skóry, szczególnie w przypadku młodych osób. Dlatego tak ważny jest rozsądek i korzystanie z kremów z filtrem jeszcze przed wejściem do kabiny.

Po wejściu w życie nowych przepisów, właściciele solarium muszą informować o zagrożeniach związanych ze sztucznym promieniowaniem. W przypadku tego poznańskiego punktu nic się jednak nie zmienia - pracownicy już wcześniej stosowali ograniczenia w dostępie do lamp. Teraz będzie to jeszcze bardziej skrupulatnie sprawdzać Sanepid - a za złamanie przepisów grozi kara do 50-ciu tysięcy złotych.