Rodzice, którzy nie chcą szczepić swoich dzieci, mogą być do tego zmuszeni. Taki jest efekt orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego. To odpowiedź państwa na coraz popularniejszy w Polsce ruch antyszczepionkowy. W ubiegłym roku poddania dzieci szczepieniom odmówiło ponad 30 tysięcy. rodziców, czyli o połowę więcej niż dwa lata wcześniej.

Wielkopolanie od obowiązku nie uciekają i aż 95 procent rodziców szczepi swoje dzieci . Mimo to Sanepid alarmuje, że z roku na rok w regionie jest coraz więcej osób, które szerokim łukiem omijają obowiązkowy kalendarz szczepień. Z danych ogólnopolskich wynika, że w zeszłym roku ponad 30 tysięcy rodziców nie zgodziło się na zaszczepienie swoich dzieci. To 25 procent więcej niż w 2 lata temu i aż o połowę więcej niż w roku 2015. Z antyszczepionkowym ruchem nie zgadza się Naczelny Sąd Administracyjny, który orzekł bezwzględny obowiązek poddania dziecka szczepieniom ochronnym. Tym samym inspekcja sanitarna może zmusić do tego rodziców. Rodzicom, którzy nie szczepią swoich dzieci grozi grzywna od 100 do nawet 5 tysięcy złotych.

W roku 2017 do wojewody wielkopolskiego wpłynęło aż 276 wniosków o nałożenie kar dla nieobowiązkowych rodziców. Do dziś ukaranych zostało 170 osób. Według lekarzy brak szczepień zagraża nie tylko zdrowiu, ale także życiu małoletnich. Może również doprowadzić na nawrotu epidemii chorób, które były już uważane za trwale wyeliminowane Z obowiązkowymi szczepieniami nie zgadza się Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach. Argumenty o negatywnych skutkach szczepień odpierają jednak poznańscy pediatrzy W Polsce i Wielkopolsce najczęściej pomija się szczepienia na odrę, świnkę i różyczkę.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 20.02.2017, GODZ. 18:30