Niebezpiecznie na poznańskich ulicach. Tak wynika z raportu po kontroli zleconej przez wojewodę. Kontrolerzy na dziewięciu z dziesięciu skontrolowanych miejskich odcinków ulic wykryli nieprawidłowości i uchybienia.

Ścieżka rowerowa, tędy też jeżdżą kierowcy. Problem w tym, że w Poznaniu przy ulicy Święty Marcin, dochodzącej do ronda Kaponiera w samym centrum miasta kierowcy, którzy chcą zmienić pas, muszą przejechać po drodze dla rowerzystów. Dlatego pojawili się tam kontrolerzy z Urzędu Wojewódzkiego, którzy sprawdzali czy jest to to bezpieczne miejsce. Inspektorzy ustalili, że na jezdni wyznaczono pas ruchu, który przecina się z drogą dla aut pojazdów pod kątem 10 - 15 stopni. Według przepisów powinno być to 90 stopni , chyba, że zachowane jest pole widoczności. Jednak tego pola nie widzą sami kierowcy. Są też rowerzyści, którzy nie czują się bezpiecznie w tym miejscu. Kontrolerzy wykazali też szereg nieprawidłowości przy ulicy Słowackiego na Jeżycach. Według inspektorów źle ustawiono tu znaki informujące o przejściu dla pieszych.

Oprócz tego tak zwana zebra znajduje się na wprost wejścia do szkoły, co jest niezgodne z przepisami. Podobne sytuacje mają miejsce jeszcze na 9 innych poznańskich ulicach. Między innymi na Piątkowskiej na odcinku do skrzyżowania z ulicą Słowiańską, na Słowiańskiej od ulicy Murawa do Naramowickiej, na Kościuszki w nowym mini rondzie i jeszcze w 6 innych miejscach Poznania. Kontrole ulic zlecił w pierwszej połowie lutego Urząd Wojewódzki. Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann swoją decyzję tłumaczył licznymi skargami mieszkańców z prośbą o interwencję. Za oznakowanie ulic są odpowiedzialni miejscy urzędnicy. Kontrolerzy pracują w tej chwili nad stworzeniem wystąpienia pokontrolnego, w którym będą zawarte wytyczne co do poprawy bezpieczeństwa na poznańskich ulicach.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 16.03.2018, GODZ. 18:30