Czy w Poznaniu obcokrajowcy czują się bezpiecznie? O zdanie w tej sprawie zapytaliśmy Irakijczyka mieszkającego w Poznaniu. Odkąd mieszka w Polsce nie spotkał się z żadnym rasistowskim ani ksenofobicznym zachowaniem.

Aiham Khafaji przyjechał do Poznania z rodzicami ze stolicy Iraku - Bagdadu. W stolicy Wielkopolski rodzina znalazła drugi dom. Dla 10 latka nauka języka polskiego nie była problemem, tak samo - jak nastawienie poznaniaków. W szkole podstawowej nr 3 w Poznaniu uczą się dzieci różnych narodowości. Projekt :"Jedno serce - wiele dłoni" przewiduje szereg spotkań z obcokrajowcami , które mają poszerzać horyzonty uczniów.

Gościem który odwiedził szkołę i opowiadał uczniom o swojej ojczyźnie - Iraku, był Mohammed Khafaji - ojciec Aihama. Rodzina od trzech lat mieszka w Poznaniu, od tego czasu ani razu nie spotkała się z atakiem na tle rasistowskim.

W minionym roku na terenie Poznania i okolicznych gmin doszło do dwóch pobić obcokrajowców. Łącznie w powiecie doszło do 76 bójek. Natomiast do znieważenia na tle narodowościowym doszło 11 razy. 7 osób poniosło za to odpowiedzialność. Według badań przeprowadzonych przez CBOS największą sympatią polaków cieszą się Czesi, Włosi, Słowacy i Anglicy.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 17.03.2018, GODZ. 18:30