Marzec 1968 roku - to wtedy, 50 lat temu w wielu miastach Polski, także w Poznaniu, wybuchły studenckie demonstracje, brutalnie rozpędzane przez milicję i ORMO. O tych wydarzeniach pamiętano dziś w stolicy Wielkopolski, gdzie odbyła się konferencja naukowa Marzec’68 w Poznaniu.

Bronili swobód twórczych, wolności słowa i niezależności uczelni wyższych. Spotkała ich brutalna represja ze strony komunistycznej władzy. Bezzasadne działania władz połączyły studentów uczelni wyższych największych miast Polski. Manifestacje rozpoczęły się także w Poznaniu. Strajk robotników w czerwcu 1956 roku i wydarzenia marca 1968 roku stanowiły pierwsze drastyczne pęknięcia na murze komunistycznego reżimu.

W pierwszym przypadku domagano się poprawy warunków pracy, w drugim powrotu do normalności. Protesty studenckie w stolicy Wielkopolski trwały 4 dni. Zatrzymano 220 osób, które poddano gwałtownym represjom. 50. rocznica wydarzeń marcowych upamiętniana jest w całej Polsce. W Wielkopolsce odbywały się i będą odbywać konferencje naukowe, wystawy oraz spotkania pamięci z uczestnikami tamtych dni.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 20.03.2018, GODZ. 18:30