"Poznański Gang Olsena" skazany! Mężczyźni, którzy dwa lata temu okradli kolekcjonera dzieł sztuki usłyszeli dziś wyroki od roku do trzech lat pozbawienia wolności. Część z nich jednak sąd okręgowy w Poznaniu uniewinnił!

Była zbrodnia, czyli kradzież obrazów, dziś członkowie szajki, która oszukała kolekcjonera dzieł sztuki, usłyszeli wyroki. To najwyższy wyrok jaki sąd okręgowy wydał w tej sprawie. Michał K. miał być głównym motorem napędowym całej akcji i chyba jak nikt inny wierzył w jej powodzenie. Inny wyrok to dwa lata więzienia dla byłego oficera służb. Dwa wyroki zapadły w zawieszeniu na rok. Czterech mężczyzn zostało uniewinnionych.

Wszyscy skazani podczas kradzieży podszywali się pod policjantów. Z domu starszego mężczyzny złodzieje wynieśli 87 dzieł sztuki - grafik, szkiców i obrazów. Byli przekonani, że kradną zagubioną w trakcie drugiej wojny światowej kolekcję sztuki zdegenerowanej należącej do Józefa Goebbelsa. Stąd właśnie porównania do słynnego Gangu Olsena.. Filmowe analogie pojawiły się nawet na sali sądowej. Choć to co dziś przyprawia o uśmiech dla sądu okazało się okolicznością łagodzącą.

Ta historia to materiał na filmowy scenariusz. Pytanie czy będzie to kryminał czy komedia. Ostatnia scena nie została jeszcze napisana ponieważ zarówno prokuratura jak i obrońcy skazanych zapowiedzieli apelację.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 09.04.2018, GODZ. 18:30