Akademia Lubrańskiego w przyszłym roku będzie świętować 500-lecie istnienia, ale już w tym rozpoczyna się świętowanie. Specjalnie na tę okazję Muzeum Archidiecezjalne przygotowało nie lada gratkę dla miłośników sztuki. Z Muzeum Narodowego w Warszawie wypożyczono jedyny w Polsce obraz, który przedstawia portret założyciela Akademii - biskupa Jana Lubrańskiego.

Jest w Poznaniu od zaledwie kilkunastu godzin.. Dwumetrowej wysokości obraz przedstawia Madonnę z Dzieciątkiem. Postać jednego z najwybitniejszych poznańskich biskupów jest dość mała. To jedyne w sztuce przedstawienie biskupa, który był prawdziwym człowiekiem renesansu. Autorem dzieła jest prawdopodobnie Stanisław Skórka, który miał je namalować w 1510 roku. Sam obraz wykonany jest na desce lipowej techniką temperową. Biskup Jan Lubrański, to postać niezwykle zasłużona dla Wielkopolski.

W Akademii założonej pół wieku temu, a nazwanej później jego imieniem, kształcono według najlepszych renesansowych wzorców. Za jego rządów na Ostrowie Tumskim pojawiły się pierwsze w mieście wodociągi. Wybrukowano również ulice na wyspie i wzniesiono nowoczesne fortyfikacje. W Poznaniu bez trudu można znaleźć inne ślady wielkości Jana Lubrańskiego. W Katedrze znajduje się jego nagrobek, zamówiony przez wychowanka biskupa i jednocześnie jego następcę Piotra Tomickiego. Biskup ma ulicę swojego imienia oraz prestiżową aulę w budynku Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W stolicy Wielkopolski działa również Instytut Studiów Kościelnych Lubranscianum. Obraz przedstawiający biskupa Jana Lubrańskiego będzie można oglądać w poznańskim Muzeum Archidiecezjalnym do maja przyszłego roku.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 18.04.2018, GODZ. 18:30