Pół miliona złotych dotacji co roku dla Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus. Umowę na takie finansowanie podpisano dziś w Poznaniu. Właśnie taki prezent na swoje 50-lecie muzycy dostali od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Umowę podpisano koncertowo. Od dziś Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego co roku będzie przekazywać orkiestrze pół miliona złotych. Dzięki umowie finansowanie orkiestry będzie odbywać się w tercecie- ministerstwo dołączyło do duetu złożonego z Polskiego Radia i Urzędu Marszałkowskiego, które dotychczas wspierały muzyków. Jako instytucja podległa ministerstwu orkiestra będzie mogła ubiegać się o dotacje celowe, na przykład na instrumenty.
To wsparcie orkiestra dostała w roku, w którym obchodzi 50-lecie działalności.

Orkiestra Amadeus jest związana z Polskim Radiem od ponad 40 lat. Do tej pory nagrała dla niego ponad 10 tysięcy minut muzyki i wydala 51 płyt. Wykonała także setki koncertów transmitowanych i rejestrowanych zarówno przez radio, jak i Telewizję Polską. Jest znana na całym świecie, nie tylko w Europie, ale także między innymi w Stanach Zjednoczonych, Brazylii czy Japonii. Mimo tych sukcesów, orkiestra wciąż nie może doczekać się godnej siedziby. Próby odbywają się w budynku przy ulicy Marcinkowskiego, który wymaga generalnego remontu. Na taki jednak wciąż brakuje pieniędzy.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 19.04.2018, GODZ. 18:30