Nawet kilka tysięcy osób ma wziąć udział w zbliżającym się odpuście ku czci świętego Wojciecha w Gnieźnie. Zakończy on jubileusz 600-lecia prymasostwa w Polsce. Z tej okazji Katedra Gnieźnieńska i Muzeum Archidiecezjalne będą bezpłatnie dostępne dla zwiedzających, otwarta będzie także rezydencja samego prymasa Polski.

W tym miejscu Jan Paweł II odpoczywał w trakcie swojej ostatniej pielgrzymki do Gniezna. Niedostępne na co dzień pokoje rezydencji prymasowskiej wkrótce zostaną otwarte. Będzie można tam wejść w przyszły weekend, w trakcie uroczystości odpustowych ku czci świętego Wojciecha i zakończenia jubileuszu 600-lecia prymasostwa w Polsce. Pielgrzymi będą mogli bezpłatnie zobaczyć także podziemia Katedry i zbiory Muzeum Archidiecezjalnego. To jedna z największych ekspozycji kościelnych w Polsce. Można tu zobaczyć między innymi zabytkowe naczynia liturgiczne i ołtarz z XVI wieku, który przed laty stał w prezbiterium katedry.

Najważniejsze uroczystości zaplanowano przed katedrą, gdzie zaczęło się już dekorowanie ołtarza.
W przyszłą sobotę zostanie tu odprawiona uroczysta msza święta. Także stąd wyruszy procesja ulicami Gniezna z relikwiami świętych: Wojciecha i Jana Pawła Co roku do Gniezna na odpust ku czci świętego Wojciecha przyjeżdża kilka tysięcy osób. Wśród wiernych jest szczególnie dużo młodzieży, która bierze udział w zjeździe diecezjalnym. W trakcie uroczystości duszpasterstwa będą zbierać pieniądze na wyjazd na przyszłoroczne Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Uroczystościom kościelnym tradycyjnie będzie towarzyszyć jarmark świętego Wojciecha w ścisłym centrum Gniezna.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 19.04.2018, GODZ. 18:30