Nagrody za patriotyzm. Kilkuset uczniów z Polski i za granicy zostało dziś wyróżnionych w konkursie historycznym Patria Nostra, czyli nasza ojczyzna. Ich zadaniem było stworzenie kilkudziesięcio-sekundowych animacji i filmików, pokazujących najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Uroczysta gala i wręczenie nagród odbyło się dziś w auli poznańskiego Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza.

Wtrąceni za wysoki mur, odcięci od świata... Głodzeni, poniżani i z zimną krwią bestialsko mordowani... Warszawskie getto - jeden z najbardziej przejmujących obrazów holocaustu. Ciągnąca się długimi miesiącami dramatyczna historia Żydów tu została zamknięta w kilkadziesięcio-sekundowym filmie. Zawarte w nim emocje i przesłanie sprawiły, że ten obraz zdobył jedną z nagród w konkursie historycznym Patria Nostra, czyli nasza Ojczyzna.

W tonie takiego patriotyzmu przebiegła dzisiejsza gala finałowa konkursu, w trakcie której nagrodzono kilkadziesiąt filmów i animacji przygotowanych przez kilkuset uczniów z całego kraju i tych mieszkających za granicą, którzy mają polskie korzenie. A konkurs ma przypominać o często zapomnianych wydarzeniach z historii Polski i szerzej nieznanych faktach. Takich jak koronacja Przemysła II. Czy okoliczności pojawienia się biało-czerwonej szachownicy na samolotach polskich sił powietrznych.

Znajomość polskiej historii jest szczególnie ważna dla Jany Wiśniewskiej. Jej dziadkowie zostali deportowani z Polski na Ukrainę. Mimo upływu lat, dziewczyna szczególnie stara się zachować pamięć o swoich przodkach , dlatego razem z kolegami przez kilka miesięcy przygotowywała film o Żołnierzach Wyklętych.

Dzięki konkursowi Polacy zza wschodniej granicy często po raz pierwszy mogli dziś odwiedzić ojczyznę swoich przodków. Autorzy najlepszych prac poznają też Brukselę - nagrodą w konkursie jest między innymi wycieczka do Parlamentu Europejskiego.

Nagrody dostali jednak wszyscy uczestnicy. W krzewieniu patriotyzmu pomaga także poznański ośrodek Telewizji Polskiej, który został wyróżniony za pomoc w organizacji konkursu. Pamiątkowa statuetkę w imieniu dyrektor ośrodka, Agaty Ławniczak, odebrał dziś szef Teleskopu, Roman Wawrzyniak.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 24.04.2018, GODZ. 18:30