Parada zaprzęgów zwierzęcych, strzyżenie owiec oraz warsztaty wikliniarskie. To tylko niektóre z atrakcji przygotowanych dla uczestników festynu z okazji Zielonych Świątek. Jak co roku festyn organizowany na terenie Muzeum Narodowego Rolnictwa w Szreniawie przyciągnął prawdziwe tłumy.

Można było przekonać się jak ponad 200 lat temu mieszkańcy wsi urządzali zabawy na świeżym powietrzu. Niektóre z nich przetrwały do dzisiaj. Jedną z nich jest nauka wicia wianków. Zielone Świątki przed laty były jednym z najważniejszych świąt rolników w roku. Cieszyli się z nadchodzącego lata i odprawiali obrzędy, które miały zagwarantować im pomyślność.

Bogate, ale zapomniane obrzędy przypominano dziś w Szreniawie. Były tańce ludowe, a dla smakoszy przygotowano regionalne przysmaki. Strażacy przygotowali pokaz gaszenia pożaru. Zielone Światki to również uroczystość Zesłania Ducha Świętego, które obchodzone jest w tradycji chrześcijańskiej. Od blisko 90 lat Zielone Świątki stały się oficjalnym symbolem ruchu ludowego.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 20.05.2018, GODZ. 18:30