Na siedzibie poznańskiego Urzędu Miejskiego nie ma polskiej flagi. Dziwią się temu i poznaniacy i turyści, a najbardziej radni, którzy wielokrotnie prosili o jej wywieszenie. Apelował o to nawet sam premier Mateusz Morawiecki. A flagi nadal nie ma. Powód - to jak tłumaczy prezydent Jacek Jaśkowiak - przepisy i obowiązki związane z jej eksponowaniem.

Mnóstwo biało - czerwonych flag - tak wyglądają poznańskie ulice przy okazji świąt narodowych. W miejscach takich jak urzędy flagi powinny być 365 dni w roku. Mimo tego, że we wnętrzach poznańskiego magistratu takie flagi są… w miejscu najbardziej reprezentatywnym dla miasta czyli przed urzędem - flag Polski, Poznania i Unii Europejskiej nie ma.

Dlatego radny miejski, Tomasz Wierzbicki, napisał w tej sprawie interpelacje do prezydenta Jacka Jaśkowiaka. Odpowiedź jaką otrzymał, zdziwiła go. Eksponowanie flagi wiąże się z permanentną i szczególną opieką nad nią, w tym z koniecznością niezwłocznego zdejmowania flagi z masztu w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz z oświetleniem flagi od zmroku do zmierzchu.

Podobnej odpowiedzi udzielił nam w tej sprawie sam prezydent . Tymczasem te same flagi o które pytał w interpelacji radny Wierzbicki, bez problemu można zobaczyć przed Międzynarodowymi Targami Poznańskim, spółki miejskiej , której przewodniczącym rady nadzorczej jest…właśnie prezydent Poznania. Targi to jednak nie jedyne miejsce gdzie flagi powiewają przed daną instytucją.

To flagi przed urzędem wojewódzkim w Poznaniu.. To już Urząd Marszałkowski.… A to flagi przed poznańskim ratuszem. Specjaliści zajmujący się heraldyką, uważają że flaga Polski i flaga Poznania, powinny znaleźć swoje miejsce przed urzędem, tym bardziej teraz, kiedy obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości. W tej sprawie apelował nawet premier , Mateusz Morawiecki, sugerując aby biało-czerwone flagi powiewały do końca roku.

Nieudolne tłumaczenie urzędników w tej sprawie, przez specjalistów jest niezrozumienie. Tym bardziej, że Jacek Jaśkowiak udowodnił, że flagi- w tęczowych barwach bez problemu i żadnych opóźnień pojawiły się zeszłym roku w przestrzeni miejskiej podczas Marszu Równości. Po interpelacji radnego i naszym zainteresowaniu, urząd przeprowadził szybką analiz, która spowodowała zmianę stanowiska. Flagi mają pojawić się przed urzędem miasta w czerwcu.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 22.05.2018, GODZ. 18:30