Szpital Powiatowy w Środzie Wielkopolskiej kupił... hotel. Ma tam powstać ośrodek adaptacyjny dla repatriantów z Kazachstanu. Tyle, że nie ma pewności czy rzeczywiście powstanie. Wątpliwości budzi też fakt, że hotel kosztował cztery i pół miliona złotych, a szpital ma 30 milionów... ale długu.

To pokój dla trzyosobowej rodziny. Repatrianci mieliby przyjechać z Kazachstanu. W sumie w jednym turnusie około 120 osób Środa stara się o utworzenie ośrodka adaptacyjnego dla repatriantów. Jeden już działa na wschodzie Polski, w Pułtusku. Drugi miałby powstać na zachodzie.

Środa Wielkopolska jest jedynym miastem, które złożyło swoją ofertę do MSWiA na utworzenie takiego ośrodka. Repatrianci mieliby zamieszkać w tym hotelu, który od prywatnej osoby kupił właśnie ... średzki szpital I właśnie to zadłużenie budzi najwięcej kontrowersji. Średzki szpital w tej chwili ma około 30 milionów złotych debetu. Szef klubu radnych PiS w sejmiku województwa wielkopolskiego Dariusz Szymczak w tej sprawie wystosował publiczne zapytanie do starosty średzkiego.

Cała operacja w uproszczeniu wygląda, tak. Starostwo powiatowe w Środzie pożyczyło 4 i pół miliona złotych szpitalowi, który kupił hotel. Ten od szpitala dzierżawić będzie Stowarzyszenie EDU21, które chce prowadzić ośrodek dla repatriantów. Działanie ośrodka będzie finansować MSWiA, pieniądze przez stowarzyszenie trafią z powrotem do szpitala, który w ten sposób spłaci pożyczkę. Warunek jest jeden. W Środzie musi zacząć działać ośrodek adaptacyjny dla repatriantów. Decyzji w tej sprawie na razie nie ma.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 22.05.2018, GODZ. 18:30