Odwołania poznańskiego radnego Mateusza Rozmiarka z rady programowej Galerii Miejskiej Arsenał chce dyrektor tej placówki. Markowi Wasilewskiemu nie podoba się, że radny PiS otwarcie skrytykował aborcyjne szkolenia, jakie w Arsenale przeprowadziła hiszpańska organizacja lewicowa. W odpowiedzi Rozmiarek powiadomił o całej sprawie ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

„Ten ruch dyrektora Galerii Miejskiej Arsenał uważam za cenzurowanie nadzoru programowego obecnego w Galerii Miejskiej Arsenał” - tak Mateusz Rozmiarek skomentował list, w którym dyrektor poznańskiej Galerii Arsenał Marek Wasilewski prosi prezydenta Jacka Jaśkowiaka o odwołanie radnego z rady programowej galerii. Powodem jest między innymi głosowanie na Komisji Kultury i Nauki przeciwko finansowaniu galerii, która prowadziła szkolenia z aborcji.

Swojego przedstawiciela w radzie programowej danej instytucji wybierają radni, a zatwierdza prezydent. Nigdy nie doszło do sytuacji odwołania radnego z tej funkcji. O komentarz w tej sprawie prosiliśmy dziś przedstawicieli magistratu, bez skutku. Władze galerii odwołując radnego Rozmiarka chcą w ten sposób ukarać opozycję, która razem z przedstawicielami nauki i kościoła krytykuje od pewnego czasu poczynania Arsenału.

A wszystko rozpoczęło się od zaproszenia na otwarcie pawilonu, podlegającego Galerii Arsenał, Belli Ćwir - performera przebierającego się za kobietę. Później były „Warsztaty z rewolucji”, a w nich szkolenia z aborcji, które pokazują jak w domowych warunkach samodzielnie usunąć ciążę. Prowadzili je lewicowi aktywiści z Hiszpanii . Organizatorzy twierdzą, że warsztaty pokazują historię medycyny. Jednak forma wydarzenia, prowadzonego przez grupę Gyne Punk, miała charakter przekazujący konkretne umiejętności.

Podczas dzisiejszej homilii do tematu warsztatów w Galerii Arsenał odniósł się arcybiskup Stanisław Gądecki, krytykując między innymi władze miasta na zezwolenie prowadzenia pod szyldem miejskim takich wydarzeń.

Warsztaty aborcyjne to jednak nie koniec lewicowych działań w Galerii Arsenał. Pojutrze rozpoczną się tam warsztaty feministyczne, które również będą nawiązywały do niezależnych inicjatyw ruchów zdrowia.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 31.05.2018, GODZ. 21:00