Nominowany wczoraj na wiceministra spraw zagranicznych - Szymon Szynkowski vel Sęk przekonywał dziś w Poznaniu, że nowe stanowisko pozytywnie wpłynie na rozwój stolicy Wielkopolski. W planach poznaniaka jest między innymi rozwój Instytutu Zachodniego, czy też zwiększenie potencjału Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Nowo wybrany wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel. Sęk. zapewniał , że choć teraz częściej będzie spotykał się z europejskimi dyplomatami, to o Poznaniu na pewno nie zapomni. Wiceminister Spraw Zagranicznych już teraz planuje wzmocnienie pozycji poznańskiego Instytutu Zachodniego. Szymon Szynkowski vel Sęk planuje też spotkanie z zarządem Międzynarodowych Targów Poznańskich. Chce rozmawiać o tym, jak jeszcze lepiej wykorzystać potencjał i bogatą tradycje targową w stolicy Wielkopolski. Podkreśla również, że w Poznaniu jest wiele firm niemieckich, które mogą przyczynić się do lepszego funkcjonowania miasta. Nowy wiceminister chce też, by lokalne firmy miały łatwiejszy dostęp do rynku zachodniego.

Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych podczas spotkań z europejskimi dyplomatami różnego szczebla chce też szerzyć wiedzę historyczną. Będzie przypominał że w Poznaniu znajduje się pierwszy niemiecki obóz koncentracyjny. Klaudia Strzelecka, radna miejska Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że Poznań za rządów Platformy Obywatelskiej nie miał tak silnej reprezentacji w rządzie. Radna uważa, że może to korzystnie wpłynąć na ekonomie miasta. Szymon Szynkowski vel Sęk po nominacji nie zamierza wyprowadzać się z Poznania.

Nowy wiceminister spraw zagranicznych na swoje pierwsze dyplomatyczne spotkanie pojedzie do sąsiadów zza Odry. Będzie rozmawiał z wiceministrem spraw zagranicznych Niemiec. Szymon Szynkowski vel Sęk ma 36 lat. Mandat posła zdobył w 2015 roku.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 02.06.2018, GODZ. 18:30