Poznańska Kolej Metropolitalna stała się faktem. W dni robocze, w godzinach szczytu, na czterech liniach kolejowych wychodzących z Poznania pojawią się 24 dodatkowe pociągi. Jednak to co cieszy pasażerów kolei, nie uśmiecha się kierowcom, którzy częściej będą stać na przejazdach przepuszczając pociągi. O ile skróci się podróż pociągiem, a o ile wydłuży samochodem?

Jazda pociągiem dla dzieciaków to nie lada atrakcja. Dla wielu z nich to pierwsza taka podróż w życiu. Niewykluczone więc, że część z nich gdy dorośnie przesiądzie się na Poznańską Koleją Metropolitalną, która właśnie zadebiutowała. PKM ruszyła na 4 trasach wychodzących z Poznania w kierunku Jarocina, Nowego Tomyśla, Wolsztyna i Wągrowca. Chodzi o to aby samochód zostawić w domu i przesiąść się na pociąg. To nie zawsze jest proste, ponieważ nie wszędzie powstały parkingi park and ride. Jednak jeżeli już się uda to pociąg okazuje się być bezkonkurencyjny w stosunku do auta.

Z Poznania Głównego do Jarocina pociągiem pojedziemy około 50 minut, samochodem- 80. Trasa Poznań - Wągrowiec to odpowiednio 70 minut i 80 minut. Trasę do Nowego Tomyśla pociągiem pokonamy w 47 minut, a samochodem w 93. Największa dysproporcja jest na trasie do Grodziska Wielkopolskiego. Pociągiem 55 minut, autem 100 minut. Dodatkowe pociągi kursują co pół godziny w porannym i popołudniowym szczycie komunikacyjnym. Przejazd na poznańskiej Starołęce dla jednego pociągu zamykany jest teoretycznie na 3 - 4 minuty, choć w praktyce bywa różnie. Przy 6 dodatkowych przejazdach w ciągu doby szlaban będzie opuszczony dłużej o co najmniej 20 minut każdego dnia.

Przejazdy kolejowe w Poznaniu na liniach gdzie już ruszyła Poznańska Koleje Metropolitalna działają na ulicach Opolskiej, Grunwaldzkiej i na Starołęce. Są jednak takie miejsca gdzie kolizje już zostały zlikwidowane. To tunel na Czechosłowackiej, wiadukt w Karolinie i wiadukt w Łęczycy. Wraz z uruchomieniem Poznańskiej Kolei Metropolitalnej w życie weszła także korekta rozkładu jazdy, która objęła wszystkie spółki.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 11.06.2018, GODZ. 18:30