Setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i powołanie Błękitnej Armii Hallera upamiętniono dzisiaj w Chludowie. Uczestnicy obchodów wspominali postać Romana Dmowskiego, który przez dwanaście lat mieszkał w budynku obecnego Domu Misyjnego imienia Stanisława Kostki.

Uroczystym przemarszem ulicami Chludowa niedaleko Poznania rozpoczęły się obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości i przypadającej w czerwcu rocznicy powołania Armii generała Józefa Hallera, czyli ochotniczej polskiej formacji wojskowej powstałej w czasie I wojny światowej. Ta rocznica dla mieszkańców jest szczególnie ważna ze względu na Romana Dmowskiego- jednego z ojców niepodległości Polski, który kilkanaście lat swojego życia spędził właśnie w Chludowie. Dom, w którym mieszkał Roman Dmowski, z czasem zamieniono w zakon ojców werbistów.

Misjonarze cały czas upamiętniają polskiego męża stanu. Podczas uroczystości przedstawiciele wojewody i samorządowcy złożyli kwiaty pod popiersiem Romana Dmowskiego. Wysłuchano też patriotycznych utworów w wykonaniu orkiestry dętej. Uroczystość miała krzewić wzorce patriotyczne.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 16.06.2018, GODZ. 18:30