Procesją z obrazem Matki Bożej w Cudy Wielmożnej z kościoła Franciszkanów do Fary rozpoczęły się w Poznaniu oficjalne obchody rocznicy 1050-lecia ustanowienia pierwszego w Polsce biskupstwa. Trzy kolejne dni wypełnią liturgie, spotkania, koncerty i różne atrakcje tak by nie tylko hucznie podkreślić znaczenie jubileuszu, ale też spróbować głębiej przeżyć i zrozumieć, czym jest Kościół.

Chrystus i My - to motto jubileuszu Archidiecezji Poznańskiej zawiera w sobie myśl o tym, jak w Kościele współistnieją i przenikają się sprawy Boże i sprawy ludzkie. Takie też są rocznicowe obchody 1050-lecia biskupstwa , które łączą celebracje liturgiczne z szeroko rozumianymi wydarzeniami świeckimi, pokazując też i powszechny i lokalny poznański wymiar Kościoła. Ale nie tylko jako wartość historyczną.

Znakiem łączącym wydarzenia religijne jest obraz Matki Bożej w Cudy Wielmożnej z kościoła ojców franciszkanów na wzgórzu Przemysła. Cudowny wizerunek, czczony pod tytułem Pani Poznania, procesyjnie przejdzie najpierw do Fary, a potem w sobotę do Katedry. Ten obraz towarzyszył obchodom millenium diecezji, pięćdziesiąt lat temu, wtedy był też uroczyście koronowany.

Treść piątkowych obchodów, zatytułowanych Wiara i Kultura, wyznacza Msza Święta pod przewodnictwem prymasa Polski, arcybiskupa Wojciecha Polaka, a także wieczorne koncerty na Ostrowie Tumskim: długo oczekiwany występ kwartetu wokalnego Il Divo, ale też patriotyczny koncert „"Śpiewanki Wielkopolskie".

Sobota to z kolei dzień spotkań wspólnot i stowarzyszeń poznańskiego Kościoła, pod hasłem Archidiecezja Jedność w różnorodności. O 17 odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem legata papieskiego, kardynała Dominika Duki, arcybiskupa Pragi, który odczyta też specjalne przesłanie papieża Franciszka.

Niedziela będzie dniem rodzinnego świętowania. Przygotowano wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość jubileuszu. Specjalny znaczek wypuściła Poczta Polska. To też znak wspólnoty. Podobizna pierwszego polskiego biskupa Jordana przypomina, że historia, która zaczęła się 1050 lat temu wraz z utworzeniem pierwszego biskupstwa, ma swoich konkretnych żywych bohaterów, a ciągłość instytucji tworzą ludzie. Ustanowione 1050 lat temu biskupstwo poznańskie jest najdłużej istniejącą instytucją w Polsce.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 22.06.2018, GODZ. 18:30