Michałków koło Ostrowa Wielkopolskiego od dziś przez dwa tygodnie będzie światową stolicą szybownictwa. Rozpoczęły się tam 35. Szybowcowe Mistrzostwa Świata. O tytuł najlepszego walczą zawodnicy z trzydziestu państw. Między innymi z Australii, Kanady, Japonii, RPA i państw europejskich.

Najpierw szybowiec trzeba złożyć... niczym latający model. Potem sprawdzić wszystkie, nawet najdrobniejsze, szczegóły. Co może dziwić przed zawodami szybowiec trzeba też zatankować... wodą. Wszystko po to aby szybowce wraz z pilotami ważyły tyle samo i aby szanse na starcie były równe. Największą niewiadomą zawsze jest pogoda. W zależności od noszenia lot na zawodach trwać może od kilkudziesięciu minut do kilku godzin.

Podczas 35. Szybowcowych Mistrzostw Świata w Michałkowie o tytuł najlepszego w trzech kategoriach - Club, Standard i 15 metrowej - walczy 130 zawodników z całego świata. 130 szybowców w tym samym czasie wyciąganych jest w powietrze przez 12 samolotów holujących. Podniebna rywalizacja toczyć się będzie przez dwa najbliższe tygodnie.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 08.07.2018, GODZ. 18:30