We wtorek, podczas londyńskiego szczytu Unia Europejska – Bałkany Zachodnie, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w przyszłym roku szczyt berliński, który ma wspierać unijne aspiracje sześciu państw Bałkanów: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii i Serbii, odbędzie się w Poznaniu. Polska ma formalnie przewodniczyć szczytowi, a do stolicy Wielkopolski przyjadą reprezentanci krajów europejskich, m.in.: premierzy, ministrowie spraw zagranicznych i ministrowie gospodarki.

Na wczorajszym szczycie premier Morawiecki zaproponował również tematy przyszłorocznych rozmów z Bałkanami. Zapowiedział plany podzielenia się doświadczeniami akcesji do UE. Podkreślił, że pobudzenie gospodarki i stabilizacja polityczna - to jedne z korzyści płynących z członkostwa. Wymiana kulturalna młodzieży ma być jednym z aspektów, który pojawi się na szczycie w Poznaniu. Młodzi ludzie z krajów bałkańskich mają mieć możliwość poznania funkcjonowania krajów europejskich. Przyszłoroczne spotkanie ma być również okazją dla przedsiębiorców z krajów bałkańskich i UE. Mają rozmawiać m.in. o wspólnym wykorzystywaniu nowoczesnych technologii.

O tym jak udało się doprowadzić do tego, że szczyt odbędzie się w Poznaniu, rozmawialiśmy dziś rano w Teleskopie z wiceministrem spraw zagranicznych Szymonem Szynkowskim vel Sękiem. Wiceminister w momencie obejmowania funkcji w Ministerstwie Spraw Zagranicznych zapewniał, że nie zapomni o mieście, w którym się urodził i zdobył wykształcenie. Obietnica została spełniona. Przekonał premiera Morawieckiego, że ważne wydarzenia warto organizować także w innych miastach, niż tylko w Warszawie. Dla Teleskopu przytoczył przykłady zalet stolicy Wielkopolski. Podczas szczytu mają odbywać się wydarzenia towarzyszące, np. kulturalne. Poznań będzie miał okazję zaprezentować swe dziedzictwo. Wiceminister zapewnia, że będzie zabiegać o to, aby wydarzeniem żyło całe miasto. Ma to być szczyt obywatelski.

Proces berliński rozpoczął się w 2014 roku z inicjatywy Niemiec, a angażują się w niego instytucje unijne. Polska jest członkiem od tego roku. Podejmowane działania mają na celu integrację krajów bałkańskich oraz przygotowanie ich do przystąpienia do UE. Kraje wchodzące w skład procesu chcą zapewnić dobrobyt na Bałkanach. Podczas spotkania w Londynie premier Wielkiej Brytanii, Theresa May wymieniła dotychczasowe osiągnięcia, do których należą m.in. rozbudowa sektorów energetycznego, transportowego i logistycznego oraz rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Dodała, że podjęli wiele inicjatyw, aby zwiększyć współpracę między organizacjami, biznesem i przemysłem oraz z tzw. firmami „start up”.