Gościem programu „Witaj Wielkopolsko!” był młodszy brygadier Sławomir Brandt – rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Jak podkreślał, musimy mieć świadomość, że ustawodawca nałożył na nas wszystkich obowiązek udzielania pomocy. Za jej nieudzielenie grożą odpowiednie sankcje. Już samo wykonanie telefonu do służb ratunkowych jest uznawane za udzielenie pomocy. I jest to niezbędne minimum, które należy wykonać.

O ile można się bać udzielenia bezpośredniej pomocy, to niezrozumiały jest fakt, iż w dzisiejszych czasach kiedy to każdy praktycznie posiada telefon komórkowy, nikt nie zadzwoni do służb ratunkowych, aby wezwać pomoc. Szybciej wrzucamy na media społecznościowe posty i zdjęcia, filmujemy jakieś tragedie, a rzadziej się zastanawiamy nad tym, czy nie należy wykonać telefonu do służb ratunkowych. Często myślimy, że ktoś inny zadzwoni, zrobi to za nas. Natomiast służby porządkowe wolałyby odebrać kilka telefonów odnośnie jednej sytuacji niż żadnego.

Najważniejszym i pierwszym elementem na który powinniśmy zwrócić uwagę przy udzielaniu pomocy jest to, czy osób poszkodowanych nie jest więcej niż osób ratujących. Nawet strażacy, którzy są wyszkoleni do udzielania pierwszej pomocy, pierwsze co robią to sprawdzają, czy sytuacja zagrożenia, w której znajduje się osoba w potrzebie nie stwarza zagrożenia również dla nich. Ponieważ bardzo często tak właśnie jest. Jeżeli będziemy nieostrożni to sami z osób udzielających pomocy staniemy się osobami, której tej pomocy potrzebują. Jeżeli nie mamy możliwości udzielenia pierwszej pomocy, to pierwsze co należy zrobić to wykonać telefon do służb. Należy podać ile osób jest poszkodowanych, w jakim stanie się one znajdują i jak najlepiej dojechać do miejsca wypadku.


OBEJRZYJ CAŁY PROGRAM „WITAJ WIELKOPOLSKO!”, 11.07.2018