Centralne Biuro Antykorupcyjne weszło do kolejnych instytucji: Starostwo Powiatowe, Urząd Gminy i Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Obornikach. Sprawdzają dokumenty w sprawie budowy 15- kondygnacyjnego obiektu w Puszczy Noteckiej.

Funkcjonariusze analizują dokumentację dotyczącą warunków zabudowy oraz oceny wpływu na przyrodę. Raporty środowiskowe zostały podpisane przez ekologów. Wynik wczorajszej wizyty CBA w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska nie jest jeszcze znany.

Prokuratura prowadzi śledztwo czy podpisane zgody na budowę były zgodne z prawem. Podejrzenie padło na zezwolenie na budowę, która miała obejmować działkę o powierzchni 2 hektarów. Według Ministerstwa Środowiska ta powierzchnia jest większa. Zostanie to jeszcze ustalone. Kontrolą terenu zajął się wczoraj powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Raportu nie uzyskaliśmy. Śledztwo w sprawie zamku w Stobnicy nadal trwa.

Minister Ochrony Środowiska, Henryk Kowalczyk złożył doniesienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Wielkopolską Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Procedury wydawania zezwolenia na budowę oraz dokonywania zmian w planie zagospodarowania przestrzennego i ostatnią decyzję ma zbadać Główny Dyrektor Ochrony Środowiska.

Sprawa konstrukcji zamku budzi kontrowersje m.in. wśród okolicznych mieszkańców wsi Stobnica. Na terenie obszaru objętego ochroną znajduje się plac budowy, który otoczony jest płotem kolczastym.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 11.07.2018, GODZ. 14:30