Mniej niż ustawowe minimalne wynagrodzenie 2 100 zł brutto dostają niektórzy pracownicy niemedyczni Szpitala im. Przemienienia Pańskiego w Poznaniu. Żądają oni wyższych płac. Protest rozpoczynają o godzinie 14.00

Pracownicy niemedyczni to m.in.: salowa, rejestratorka i sekretarka medyczna oraz informatyk, elektryk, księgowa, portier. Bez nich szpital nie funkcjonuje. To oni wspierają lekarzy i pielęgniarki w codziennych zadaniach. Są odpowiedzialni m.in. za: sprzątanie, ustalanie wizyt pacjentów czy naprawy w szpitalach. Część pracowników niemedycznych posiada wykształcenie wyższe, czego jednak nie odzwierciedla ich płaca. Niektórzy pracownicy zatrudnieni są w szpitalu od wielu lat, ale ich podstawowa stawka zamiast rosnąć nawet maleje. Od wielu lat nie dostają podwyżek. W celu zapewnienia im minimalnej pensji szpital przeznacza dodatki wynagradzające. To jednak wciąż za mało.

Pracownicy niemedyczni domagają się podwyżek i szacunku dla ich pracy. Przyznają, że do szpitala przychodzą młode osoby, ale rezygnują z pracy ze względu na zarobki. O planach odejścia informują też wieloletni pracownicy. Przy ul. Długiej 1/2 w Poznaniu, po południu opublikują stanowisko Komisji Zakładowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 16.07.2018, GODZ. 12:30