Reprezentacja Polski w rugby na wózkach jednak zagra na Mistrzostwach Świata w Australii. Wyjazd kadry będzie możliwy dzięki m.in. wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, które przekazało na ten cel 250 tysięcy złotych. Przedstawiciele reprezentacji Polski, w której występuje dwóch Wielkopolan, organizują dziś na placu Wolności w Poznaniu konferencję prasową przed wylotem na sierpniowy turniej.

W konferencji wezmą udział między innymi Tomasz Szkwar, prezes Stowarzyszenia Sportu Osób Niepełnosprawnych i Sebastian Górniak, przedstawiciel reprezentacji. Będzie też trener i dwaj zawodnicy.

Do niedawna ich wyjazd stał pod znakiem zapytania, bo brakowało pieniędzy. Kadrę wsparło m.in. Ministerstwo Sportu i Turystyki. Przekazało im 250 tysięcy złotych. W zbiórkę pieniędzy włączyły się też spółki i stowarzyszenia oraz osoby indywidualne.

Na udział w kwalifikacjach i w mundialu potrzeba dużej kwoty, aby opłacić m.in.: sprzęt, wpisowe, zakwaterowanie. Reprezentacja Polski Rugby na Wózkach jest obecnie jedną z silniejszych drużyn w Europie. Początki kadry narodowej sięgają 1998 roku.